Bebeğim Büyürken

Bebeğinizle güçlü iletişim kurmanın yolları

Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor. Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

Hiçbir zaman erken değil!

Çocuğunuz konuşamasa da doğduğu andan itibaren sizinle iletişim kurmak için çabalar. İletişim kurmak için gösterdiği ilk girişimleri; sizinle göz kontağı kurmaya çalışması, bakışlarınız takip etmesi, anlamsız sesler çıkarmaya çalışması ve gülümsemesi olarak sıralanabilir.

Siz de bebeğiniz bu girişimlerine karşılık vermek için onun gözlerine 20 -25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır. Bebeğinizi yumuşak dokunuşlarla okşayın, ona sık sık gülümseyin, şarkı söyleyin ve onunla sohbet edin. Bunların hepsi bebeklerle iletişim kurabilmenin en iyi yollarıdır.(oka tıklayarak devam edebilirsiniz)

Oy Ver:
15 Temmuz 2015

YORUM

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Yorum Yaz