Çocuğum Büyürken

Bebek büyütürken doğru bilinen 10 yanlış

Bebek bakımında klasik hale gelen bazı yanlışlar, özellikle ilk kez annelik duygusunu tadacak anneler de yaşanabiliyor. Eviniz, bebeğinizin odası, giysileri, oyuncakları… derken bebeğiniz için en iyisini yapmak ve doğduğu andan itibaren en iyiyi sunmaya çalışıyorsunuz.

Bu dönemde bebek bakımında daha tecrübeli annelerin, yeni annelere aktarmaya çalıştığı bazı öğütler vardır. Komşu Fatma Teyze’den tutun da, mahallenin en çok çocuk yetiştirmiş teyzesi ve akrabalarınız edindikleri tecrübeleri büyük bir bilgelikle aktarmaya bayılırlar. Bu konuda en doğrusunu bilenler ve iddialı olanlar da vardır. Söylediklerini her ne kadar saygı ile dinliyor olsak da, kimi zaman bazı söylenenler akla uygun ya da inanılır gelmeyebilir, içinize bir kurt düşer. Bu nedenle çocuk yetiştirirken edinilen kulaktan dolma bilgiler, anne ve babaları yanlış yönlendirebiliyor.
Anneleri en çok endişede bırakan ve bebek büyütürken yapılan 10 klasik hatayı aktarmak istiyoruz.

*Zayıf bebekler çabuk hastalanır (yanlış!)
Her zayıflık, vücut direncinin düşük olmasını göstermeyeceği gibi, her tombulluk sağlıklı olduğunu göstermez.

*Hergün yıkanan bebek, daha çabuk büyür. (yanlış!)
Bebeğin her gün yıkanması gerekmez, yıkanmanın büyümeyle doğrudan bir ilgisi yoktur.

*Çok ağladığına göre anne sütüyle doymuyor, mama vermek gerek. (yanlış!)
İlk 6 ay anne sütü verilmesinin doğru iken, bebeğin her ağladığında aç olduğunu zanneden anneler ya da çevresindekiler anne sütünün yetmediğini ve mama vermek gerektiğini düşünürler. Halbuki bebeğin her ağlayışı acıktığı anlamına gelmez.

*Bebekler erken yürürse, bacakları yamuk olur (yanlış!)
Bebek yürümeye hazırsa yürümek ister. Bu tamamen bebeğin kendisini hazır hissetmesi ile ilgili bir durum.

*Tuvalet eğitimi en geç 2 yaşında verilmelidir. (yanlış!)
Tuvalet eğitimi çocuğun kişisel gelişimiyle ilgili bir durum. Kimi çocuk için bu 2 yaş civarı iken, kimisi için 3 yaş olabilir.*Bebek kucağa fazla alınmaz, alınırsa kucağa alışır. (yanlış!)
Yeni doğan bebeği emzirmek, altını değiştirmek, sevmek, okşamak, anne ile bebek arasında kurulacak sevgi ve güven bağı açısından önemlidir.

*Çocuğu üşütmemek için kalın kıyafetler giydirmek. (yanlış!)
Çocukları çok fazla sarıp sarmalamak, çocukların terleyip üşütmesine neden olur. Bebeklerin sizden bir kat fazla giyinmesi yeterlidir.

*Midesini üşüttü diye kusuyor. (yanlış!)
Mide ve barsak hastalıkları üşüterek değil virüs ya da bakterilerle oluşur.

*Bebeklerin daha çabuk yürümesi için ayakkabı giydirilmesi gerekir. (yanlış!)
İlk adımlarda ayak parmaklarının yere temas etmesi, yürüme reflekslerinin gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinizin yürümeye çıplak ayakla başlaması daha iyi olur.

*Erken yaşta yuvaya giden çocuklar hasta olur. (yanlış!)
Erken yaşta yuva eğitimi alan çocukların bağışıklık sistemi daha hızlı gelişiyor ve okul hayatı boyunca daha az hasta oluyor. Bilindiği gibi bebeklerde 0-3 yaş arası öğrenme açısından en hızlı dönem.

Oy Ver:
21 Eylül 2014

YORUM

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Yorum Yaz