Hamilelik

Hamilelikte de formda kal

Sürekli olarak formunuzu korumaya çalışsanız da, gebelik esnasında ekstra bir bakım içeren bir program seçmek son derece önemlidir. Doğru gıdalar almak ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Hamile olmanız egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmez, sadece güvenli bir şekilde yapmanız gerekir! Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak anne adayları hamilelik sırasında formda kalabilir.

Vücudunuzu dinleyin
Hamilelik sırasında, kendi vücudunuzu dinlemek son derece önemlidir! Egzersiz yaptığınız esnada, kendinizi fazla yormadan egzersizinizi yapmanız gerekir! Her egzersiz öncesi mutlaka ısının ve egzersiz sonrasında kendinizi soğutun. Egzersizin sonuna doğru esneme hareketleri yaptığınızdan emin olun. Eğer herhangi bir ağrı veya mide yanması hissederseniz, hemen durmalısınız. İlk ay süresince size kendinizi iyi hissettiren egzersizin bir sonraki ay o kadar iyi hissettirmeyebileceğini unutmayın. Unutmayın ki gebelik öncesinde vücudunuzun alışık olmadığı herhangi bir egzersizi, gebelik döneminde uygulamayınız. Kendinizi yorucu, ağır sporlardan uzak tutunuz.

Bol su için
Egzersiz programınızdan bağımsız olarak, sürekli olarak su içmeniz oldukça hayatidir. Egzersiz öncesinde, esnasında ve sonrasında yeterli miktarda su için. Su vücudunuza besinleri almak için yardımcı olur ve ayrıca eklemlerinizi yağlı tutar.

Sağlıklı, dengeli bir beslenme şeklini benimseyin
Hamile olduğunuzda formda kalmak için en iyi yollardan biri sağlıklı ve dengeli beslenmeye sahip olmaktır. Bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için hamilelik sırasında iyi beslenme çok önemlidir.

Günde fazladan 300 kalori tüketmeniz gerektiğini unutmayın. İhtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli gıdalar tüketmeye çalışın. Ama aynı zamanda hamileyken yediğiniz yağlı yiyeceklerin doğumdan sonra vücudunuza ağırlık olarak geri döneceğini bilin.

Doktorunuzu dinleyin
Eğer hamile iseniz egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir. Mevcut sağlık durumunuza göre, doktorunuz size ne tür bir egzersiz programına sadık kalmanız gerektiğini söyleyecektir. Ancak, siz ve doktorunuz hangi tür rejim programına karar verirseniz verin, anahtar vücudunuzu dinlemekten geçer!


Düzenli yürüyüşler yapın
Yürüyüş hamileler için en iyi egzersizlerden biridir. Hamilelik sırasında yapılan düzenli yürüyüşler sağlıklı kalmanızı ve iyi hissetmenizi sağlar. İlk olarak 5-10 dakikalık bir yürüyüş ile başlayıp yavaş yavaş sağlık durumunuza göre artırabilirsiniz. Gebelik beraberinde bir takım ağrılar getirse de, düzenli yürüyüş karın kaslarınızı güçlendirebilir ve genel kan dolaşımını artırabilir. Düzenli olarak yürüyüş yapan hamile anne adayları aynı zamanda daha iyi uyuduklarını söylemektedir.

Yoga yapın
Yürüyüş ile birlikte düşünüldüğünde, yoga hamilelik sırasında formda kalmak için mükemmel bir yol olabilir. Bu nedenle iyi eğitimli bir yoga eğitmeni bulun ve yoga programınıza başlayın. Yoga nefes sorunları, sırt ağrıları, kramplar ve değişken ruh hali durumlarında size yardımcı olacaktır. Genellikle, yoga yapan hamile kadınlar hem bedenen hem de zihinsel anlamda daha sağlıklı görünür.

Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve sağlıklı vücut ağırlığı hastalık riskinizi azaltır, sağlığınızı geliştirir ve hamileliğiniz üzerinde çok olumlu etkileri olur. Gebelikte formda kalmak için ipuçlarınız nelerdir? Lütfen paylaşın!

Oy Ver:
29 Ekim 2014

YORUM

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Yorum Yaz