Çocuk Odaları

Çocuğunuz için iyi bir oda tasarlamanın püf noktaları

Bence tüm ebeveynler çocuklarının oda tasarımını seçerken biraz daha özen göstermeli. Neden mi? Çocuğunuzun odası bildiğiniz gibi onun kalesidir ve günün neredeyse büyük bölümünü orada geçirir. Miniğiniz daha küçük yaşlarda uzun süre uyuyarak kendisini odasında bulur. Daha sonra büyürken, kendini geliştirirken, yeni şeyler öğrenirken ve oyuncakları ile oynarken…

İşte bu nedenle onların zevkleri ve kişilikleri ön plana alınarak, onlara uygun bir oda tasarımı yapmak çok önemlidir. Eğer odaları iç dünyalarını yansıtmıyorsa, odalarının eşyalarını kendilerine uygun bulmuyorlarsa veya odanın duvar rengi kişilikleri ve beğenileri ile örtüşmüyorsa, kendilerini çok da mutlu hissetmezler ve sonuç olarak öğrenme ve oyun oynama isteklerini kaybedebilirler.

Ben çocukken, beni heyecanlandıracak ve parlak eşyalarla süslenmiş rengarenk bir oda hayal ederdim. Eğlenceli süslemelerim olsun diye düşünürdüm fakat odam hayallerimin hep dışında oldu. Odam sadece oyuncaklardan ve bir kaç neşeli fotoğraftan ibaretti…

Bugün anlıyorum ki eğlenceli süslemeler için çok  da para harcamak gerekmiyor. Sadece işin içine biraz yaratıcılık katarak kendi oda lambanızı bile yapmanız mümkün.  Renkli ponponlar, elişi kağıtları, renkli kartonlarla pek çok süsleme yapılabilir.

Sıradan bir odayı neşelendirecek en güzel ayrıntılardan biri de hiç şüphesiz perdedir. Çocuğunuzun beğenisine uygun ve hayal dünyasını yansıtacak bir perde hiç fena olmaz. Çocuğunuz için yeni bir oda hazırlayacaksanız, bunu fazla bir bütçe ayırmadan yapmanın yollarını hadi birlikte öğrenelim…

Önce alanı iyi hesaplayın
Bir çocuk odası tasarlarken ilk yapmanız gereken şey, koyacağınız eşyalar dışında çocuğunuz için yeteri kadar oyun alanı kalıp kalmadığını hesaplamaktır. Şahsen çocuğunuzun hareketlerini kısıtlayacak düzeyde odasını eşya ile doldurmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Çocuğunuzu rahatsız edecek ölçüde odasını mobilya ile doldurmak onun rahatını kaçırabilir. O nedenle eşya satın alırken önce en gerekli olanlardan başlayın. Yani yatağı, dolabı, halısı ve ufak bir puf ilk olarak yeterli gelecektir. Basit kural şudur: Küçük bir odayı temiz ve ferah tut, aksi taktirde sürekli dağınık görünecektir.

Doğru rengi seçin
Şüphesiz renk seçimi oda dekorasyonun da çok önemli bir rol oynar. Evin diğer bölümlerinde kullanmayı cesaret edemediğiniz pek çok rengi çocuk odanızda tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun odasını muhteşem gösterecek pek çok renk ve kombinasyonlar yaratmanız mümkün. En uygun renk seçeneğini seçmeden önce küçük birinin fikirlerini almak veya tercihleri gözlemlemek yerinde olur. Benim kişisel tecrübeme göre, miniğiniz kaç yaşında olursa olsun onun zevklerini göz önüne almalısınız.

Aydınlığı iyi ayarlayın
Evlerimizde her oda ne yazık ki, bolca ışık almıyor. Çocuk odası olarak tercih edilen odanın havalandırmaya müsait ve dışarıya açılan bir penceresi olması önemlidir. Gün ışığını rahat alan bir oda olması çocukların oyun çağı geldiğinde mutlu vakit geçirmelerini sağlar. Çocuk odasında güvenliği sağlamak için küçük yaşlarda tavan aydınlatmasını tercih etmeniz doğru olacaktır. Işığın direkt gözüne gelmeyecek şekilde dolaylı aydınlatma denilen metotları kullanılabilir.

Duvar süslemeleri
Çocuğunuzun beğenilerini gözlemleyerek onun hayal dünyasına uygun renkli oda süsleri sunabilirsiniz. İster hazır alın isterseniz birlikte tasarlayın duvarlara birşeyler asmak veya yapıştırmak her çocuğun hoşuna gider. Odalarında sıcak bir atmosfer yaratmalarını istiyorsanız buna izin vermelisiniz. Öte yandan yapmış olduğu resimleri duvarına asabilir ve odasını renklendirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece yaptığı işle övünmesini sağlamış olacaksınız. 

Delilleri saklayın
Doğdukları andan itibaren, çocuklar bir sürü şey biriktirmeye başlar. İster inanın ister inanmayın ama çocuğunuzun saklayacağı şeyi yatağının altından daha yaratıcı yerlere koyar. Bunun için sizde yaratıcı yaratıcılığınızı kullanmalısınız. Mesela eğer çocuğunuz futbol aşığı biriyse onun için top şeklinde bir saklama kutusu alabilirsiniz. Yapacağınız dekorasyonla hem çocuğunuzu mutlu etmelisiniz hem de odanın toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.

Katılıma teşvik 
Her ne olursa olsun kendi yatak odasını düzenlemesi için planlama sürecine onu da dâhil edin. Böylece kendi özel alanı kendi de düzenlemiş olur ve oranın kendine ait olduğunu hisseder. Odasında yapılacak düzenlemeler ve yenilikleri ona da sorun. Böylece hem çocuğunuza özel hissettireceksiniz hem de yaratıcılığını arttıracaksınız. 

Peki sizler çocuğunuzun odasını tasarlarken ve dekore ederken nelere dikkat edersiniz?
Oy Ver:
05 Mart 2016

YORUM

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Yorum Yaz