Uzman Görüşleri

Bebeğinizin emeklemesine izin verin

Gamze Polen AKŞİMŞEK

Uzman Fizyoterapist

Oy Ver:
17 Ağustos 2016

Günlük hayatta bebekler emeklemeyi bir yerden başka bir yere ulaşımını sağlamak için kullanıyor gibi görünse de, aslında emekleme bebeğinizin motor, duyusal, sosyal ve hatta ruhsal alanda gelişimine yardımcı olan bir aktivitedir. Çoğu bebek emekleme sürecini yaşarken aileleri tarafından bir an önce yürümesinin sabırsızlığı içinde ayağa kaldırılmaya çalışılır. Aslında bu çok büyük bir hatadır. Çünkü emeklediği halde emeklemesi engellenen bebeğin bir takım alanlarda gelişimi de engellenmiş olur.

Emekleme bebeğin fiziksel gelişimini destekler. Emeklerken bebeğin yaptığı fiziksel hareketler ilerleyen zamanda yürüme, koşma gibi becerilere zemin oluşturur. Elleri ve dizleri üzerinde ilerlerken, elleri üzerine ağırlık aktarması ilerleyen dönemde tutma ve kavrama becerilerinin gelişimine yardımcı olur, el göz koordinasyonunu destekler. Bebek emekleyip hareket ettikçe yeni şeyler keşfetmeye başlayacak, yeni keşifler de onu hareket etmeye daha çok davet edecektir. Yeni hareketlerle beraber bebeğinizin kasları kuvvetlenecek fiziksel kapasitesi de gelişecektir.

Emekledikçe dengesi gelişip, daha dengeli hareket etmeyi öğrenen bebeğinizin hareket ederken ve yürüme gibi yeni hareketleri denerken kendilerine güvenlerinin daha fazla olduğunu göreceksiniz. Emekleyerek bağımsız hareket eden bebek, süreç içinde hareketlerinin sonuçlarını görüp, kendi potansiyelini, neyi ne kadar yapabildiğini keşfedecektir. Bu da özgüvenin gelişiminde önemli rol oynar.

Emekleme bebeğinizin mekan algısını geliştirir. Çevresini tanımasına yardım eder, bu çevre içinde kendi konumunu, vücudunun sınırlarını anlar. İlerleyen dönemde yer-yön bulma kabiliyetinin gelişimine yardımcı olur.

Bebeğinizin görme duyusu üzerinde de emeklemenin katkıları vardır. Gördüğü bir nesneyi algılama, gördüklerini birleştirme ve derinlik duyusunun gelişiminde emeklerken edindiği tecrübelerden faydalanır.

Sol beyin sağ beyin arasındaki koordinasyon emekleme ile güçlenir. Emekleyen bebekler senkronize hareketlerini geliştirdikçe koordinasyon becerisi de bununla doğru orantılı olarak gelişecektir.

Bazı bebekler emeklemeyi tercih etmeyip, doğrudan ayağa kalkarlar. Bu da son derece normal bir durum olsa da, bebeğiniz emeklediği sürece bir an önce yürümesi için ayağa kaldırmak yerine emeklemesine izin verin. Aslında emekleme süreci yürüme için bir ön hazırlık. Bu ön hazırlığı sağlam olan bebeklerde yürüme de daha doğru gelişiyor. Uzman Fizyoterapist / Gamze Polen AKŞİMŞEK

HAMİLE DOĞUM BEBEK ÇOCUK ÜRÜNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR